Program Topics

Current affairs
Accent of Women
Tuesday 8:30am to 9:00am
African Australian Voice
Sunday 5:30pm to 6:00pm
Alternative News
Sunday 9:15am to 9:30am
Alternative Radio
Monday 5:29am
Anarchist World This Week
Wednesday 10:00am to 11:00am
Are you looking at me?
Thursday 4:00pm to 5:00pm
Asia Pacific Currents
Saturday 9:00am to 9:30am
Brainwaves
Wednesday 5:00pm to 5:30pm
Breakfast
Monday 5:29am
City Limits
Wednesday 9:00am to 10:00am
Connolly Association
Monday 5:29am
Democracy Now!
Monday 9:00am to 10:00am
Different Like Us
Monday 5:29am
DOGS
Saturday 12:00pm to 1:00pm
Doin Time
Monday 4:00pm to 5:00pm
Done By Law
Tuesday 6:00pm to 6:30pm
Earth Matters
Sunday 11:00am to 11:30am
Fire Up Maritime Union of Australia
Thursday 6:30am to 7:00am
Food Fight
Tuesday 5:30pm to 6:00pm
Freedom of Species
Sunday 1:00pm to 2:00pm
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Girt by SEA
Monday 7:00am to 7:30am
Global Intifada
Thursday 5:00pm to 6:00pm
Housing for the Aged Action Group
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Indearts
Tuesday 10:00am to 11:00am
Keep Left
Friday 10:00am to 11:00am
Latin American Update
Sunday 10:30am to 11:00am
Left After Breakfast
Friday 9:00am to 10:00am
Liberian NewLife
Sunday 5:00pm to 5:30pm
Living Free
Thursday 1:00pm to 2:00pm
Lost in Science
Thursday 8:30am to 9:00am
Making Contact
Tuesday 9:00am to 9:30am
Monday Breakfast
Monday 7:00am to 8:30am
Music and Announcements
Thursday 12:00am to 4:00am
Palestine Remembered
Saturday 9:30am to 10:00am
Radical Australia
Wednesday 4:00pm to 5:00pm
Radical Philosophy
Thursday 3:30pm to 4:00pm
Raise the Roof
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Raising Our Voices
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Refugee Radio
Sunday 10:00am to 10:30am
Renegade Economists
Wednesday 5:30pm to 6:00pm
Roominations
Thursday 12:00pm to 1:00pm
Save Albert Park
Monday 6:00pm to 6:30pm
Small Talk
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Solidarity Breakfast
Saturday 7:30am to 9:00am
Talkback with Attitude
Thursday 9:30am to 10:30am
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
Tamil Manifest
Saturday 1:00pm to 1:30pm
The Black Block
Monday 12:00pm to 1:00pm
The Boldness
Monday 5:29am
The SUWA Show - Squatters and Unwaged Workers Airwaves
Friday 5:30pm to 6:30pm
Thursday Breakfast
Thursday 7:30am to 8:30am
Tuesday Breakfast
Tuesday 7:00am to 8:30am
Tuesday Hometime
Tuesday 4:00pm to 5:30pm
Unitarian Half Hour
Saturday 10:30am to 11:00am
Voice of West Papua
Monday 6:30pm to 7:00pm
Wednesday Breakfast
Wednesday 7:00am to 8:30am
What's the Score, $port?
Friday 5:00pm to 5:30pm
Women on the Line
Monday 8:30am to 9:00am
YarraBUG
Monday 10:00am to 10:30am
Women
Accent of Women
Tuesday 8:30am to 9:00am
Breakfast
Monday 5:29am
Feminist Focus
Thursday 6:00pm to 6:30pm
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Girls Radio Club
Monday 5:29am
Girls Radio Offensive
Sunday 2:00pm to 3:00pm
Monday Breakfast
Monday 7:00am to 8:30am
Mujeres Latinoamericanas
Thursday 6:30pm to 7:30pm
Raising Our Voices
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
Tuesday Breakfast
Tuesday 7:00am to 8:30am
Women on the Line
Monday 8:30am to 9:00am
Community languages
Afghan Radio
Wednesday 8:00pm to 9:30pm
African Australian Voice
Sunday 5:30pm to 6:00pm
Arada Ethiopian Show
Tuesday 6:30pm to 7:30pm
Armenian News
Thursday 8:00pm to 9:00pm
Chin Radio
Thursday 7:30pm to 8:00pm
Eritrean Voices
Monday 7:00pm to 8:00pm
Ethiopian
Friday 9:00pm to 10:00pm
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Liberian NewLife
Sunday 5:00pm to 5:30pm
Macedonian
Tuesday 7:30pm to 8:30pm
Mafalda
Friday 6:30pm to 7:30pm
Melbourne Chautari
Thursday 9:00pm to 10:00pm
Monday Greek
Monday 8:00pm to 10:00pm
Mujeres Latinoamericanas
Thursday 6:30pm to 7:30pm
Ogaden
Wednesday 9:30pm to 10:30pm
Saay Xaba
Friday 8:00pm to 9:00pm
Shiftegan
Tuesday 8:30pm to 9:30pm
Somali Language Show
Friday 10:00pm to 11:00pm
Tamil Voice
Wednesday 6:30pm to 8:00pm
Turkish Women's Show
Wednesday 10:30pm to 11:00pm
Voice of Chile
Friday 7:30pm to 8:00pm
Voice of West Papua
Monday 6:30pm to 7:00pm
Human Rights
African Australian Voice
Sunday 5:30pm to 6:00pm
AltarNative
Monday 11:00am to 12:00pm
Breakfast
Monday 5:29am
Earth Matters
Sunday 11:00am to 11:30am
Feminist Focus
Thursday 6:00pm to 6:30pm
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Global Intifada
Thursday 5:00pm to 6:00pm
Radical Australia
Wednesday 4:00pm to 5:00pm
Raise the Roof
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
Tamil Manifest
Saturday 1:00pm to 1:30pm
Thursday Breakfast
Thursday 7:30am to 8:30am
Voice of West Papua
Monday 6:30pm to 7:00pm
What's the Score, $port?
Friday 5:00pm to 5:30pm
Music
After Party
Sunday 11:00pm to Monday 12:00am
Ancestor's Echo
Wednesday 11:00pm to Thursday 12:00am
Blues with a Feeling
Saturday 9:30pm to 11:00pm
Burning Vinyl
Friday 2:00pm to 4:00pm
Celtic Folk Show
Monday 2:00pm to 3:00pm
Come on, come in
Thursday 3:00pm to 3:30pm
Diffused Frequencies
Monday 11:00pm to Tuesday 12:00am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Global Intifada
Thursday 5:00pm to 6:00pm
Great Voices
Tuesday 2:00pm to 4:00pm
Hillbilly Fever
Saturday 11:00pm to Sunday 2:00am
Hip Sista Hop
Monday 1:00pm to 2:00pm
Hitstrumental
Wednesday 11:00pm to Thursday 12:00am
Hot Damn Tamale
Saturday 7:00pm to 8:00pm
I-nity Riddims
Thursday 10:00pm to 11:30pm
Indearts
Tuesday 10:00am to 11:00am
Jazz on a Saturday
Saturday 4:00pm to 5:30pm
Lazy Wednesday Afternoon
Wednesday 2:00pm to 4:00pm
Let the Bands Play
Sunday 7:00pm to 8:00pm
Let Your Freak Flag Fly
Saturday 5:30pm to 7:00pm
Music and Announcements
Thursday 12:00am to 4:00am
Music Matters
Friday 12:00pm to 2:00pm
Music Sans Frontieres
Tuesday 12:00pm to 2:00pm
Night Owls on Rhythm
Tuesday 11:00pm to Wednesday 12:30am
Nostalgia Unlimited
Sunday 8:00pm to 11:00pm
Planet X
Thursday 11:30pm to Friday 12:30am
Radio Chori
Sunday 11:00pm to Monday 12:00am
Rock and Roots
Sunday 2:00am to 6:00am
Shake Rattle and Roll
Saturday 8:00pm to 9:30pm
Swing 'n' Sway
Saturday 1:30pm to 2:30pm
The Heavy Session
Friday 11:00pm to Saturday 1:00am
Tuesday Breakfast
Tuesday 7:00am to 8:30am
Urban Voice
Monday 3:00pm to 4:00pm
Indigenous
AltarNative
Monday 11:00am to 12:00pm
Blak 'n' Deadly
Friday 11:00am to 12:00pm
Dgym Time
Thursday 2:00pm to 3:00pm
Fire First
Wednesday 11:00am to 12:00pm
Indearts
Tuesday 10:00am to 11:00am
Koori Survival Show
Tuesday 11:00am to 12:00pm
Precious Memories
Wednesday 12:00pm to 2:00pm
The Black Block
Monday 12:00pm to 1:00pm
Local Communities
Anarchist World This Week
Wednesday 10:00am to 11:00am
Breakfast
Monday 5:29am
Come on, come in
Thursday 3:00pm to 3:30pm
Dirt Radio
Monday 10:30am to 11:00am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Girls Radio Club
Monday 5:29am
Monday Breakfast
Monday 7:00am to 8:30am
Raising Our Voices
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Roominations
Thursday 12:00pm to 1:00pm
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
Tuesday Breakfast
Tuesday 7:00am to 8:30am
Wednesday Breakfast
Wednesday 7:00am to 8:30am
YarraBUG
Monday 10:00am to 10:30am
Disability
Are you looking at me?
Thursday 4:00pm to 5:00pm
Brainwaves
Wednesday 5:00pm to 5:30pm
Breakfast
Monday 5:29am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Arts
Arts Express
Thursday 10:30am to 11:00am
Breakfast
Monday 5:29am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
On Screen
Saturday 11:00am to 12:00pm
Published...Or Not
Thursday 11:30am to 12:00pm
Radio Chori
Sunday 11:00pm to Monday 12:00am
Showreel
Thursday 11:00am to 11:30am
Spoken Word
Thursday 9:00am to 9:30am
Environment
Beyond Zero - Community
Monday 5:00pm to 6:00pm
Beyond Zero - Science and Solutions
Friday 8:30am to 9:00am
Breakfast
Monday 5:29am
Dirt Radio
Monday 10:30am to 11:00am
Earth Matters
Sunday 11:00am to 11:30am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Gardening Show
Sunday 7:30am to 9:15am
If You Love This Planet
Monday 5:29am
Lost in Science
Thursday 8:30am to 9:00am
Out of the Blue
Sunday 11:30am to 12:00pm
Radioactive Show
Saturday 10:00am to 10:30am
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
YarraBUG
Monday 10:00am to 10:30am
Industrial issues
Breakfast
Monday 5:29am
Fire Up
Thursday 6:30am to 7:00am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Monday Breakfast
Monday 7:00am to 8:30am
Solidarity Breakfast
Saturday 7:30am to 9:00am
Stick Together
Wednesday 8:30am to 9:00am
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
Protests
Breakfast
Monday 5:29am
Earth Matters
Sunday 11:00am to 11:30am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
Global Intifada
Thursday 5:00pm to 6:00pm
Monday Breakfast
Monday 7:00am to 8:30am
Radical Australia
Wednesday 4:00pm to 5:00pm
Raising Our Voices
Wednesday 6:00pm to 6:30pm
Talking Sheds
Thursday 7:00am to 7:30am
The SUWA Show - Squatters and Unwaged Workers Airwaves
Friday 5:30pm to 6:30pm
Wednesday Breakfast
Wednesday 7:00am to 8:30am
Queer
Breakfast
Monday 5:29am
Friday Breakfast
Friday 7:00am to 8:30am
In Ya Face
Friday 4:00pm to 5:00pm
Out of the Pan
Sunday 12:00pm to 1:00pm
Queering The Air
Sunday 3:00pm to 4:00pm
Wednesday Breakfast
Wednesday 7:00am to 8:30am